Proč chtít průkaz původu psa

Pořídíte-li si psa bez PP, vydávaného za určité plemeno, nikdy nemáte jistotu, že vám z něj vytoužený představitel plemene opravdu vyroste. Příliš často se stává, že za nemalé peníze lidé dostanou voříška neznámého původu. Většina ho jistě bude mít ráda i tak ,ale vydané peníze jim už nikdo nevrátí…

Původ

Průkaz původu psa je dokladem o jeho původu. Obsahuje 4 generace předků daného jedince, většinou vč. jejich výstavních titulů a výsledků zdravotních zkoušek.

Pokud si vybíráte psa opravdu odpovědně, pak by Vás měl zajímat nejen vzhled, ale také zdraví a povaha jeho předků, případně sourozenců z jiných vrhů. Bez PP nic z toho nezjistím. Pro ty, kdo vybírají psa pro výstavy a chov, je jistě zájem o předky, ev. sourozence štěněte samozřejmostí, ale mělo by to tak být i u těch, komu o výstavy a chov nejde. Chcete přece mít doma psa vybraného plemene, zdravého, se správnou povahou…

Zdraví

Aby mohl být pes (fena) zařazen do chovu, musí absolvovat nejen „zhodnocení“ exteriéru při výstavě či bonitaci – tedy ukázat, že je vzhledově opravdu typickým představitelem svého plemene, a prokázat své povahové vlastnosti, ale také podstoupit zdravotní testy. Proč? To jistě chápe každý zodpovědný chovatel – aby se minimalizovala pravděpodobnost, že bude přenášet na své potomky genetické vady. Všechny tyto „prověrky“ – tedy vzhled, povaha a zdraví – u rodičů štěňat bez PP chybí, nebo v horším případě některá z nich nedopadla dobře. V chovu psů bez PP se velmi často používají jedinci s pozitivními nálezy, co se týká zdravotních zkoušek, se špatnou povahou či vadami exteriéru.

Nejčastější pověry

1. Se psem s PP bych musel na výstavy.
To samozřejmě není pravda. K účasti na výstavách vás PP nijak nezavazuje.

2. Fena s PP by musela mít štěňata.
Ne, žádná fena nemusí mít štěňata, ani PP k tomu nezavazuje.

3. Pes s PP potřebuje zvláštní péči
Ne, pes s PP je stejný jako každý jiný. Nepotřebuje žádné zvláštní očkování oproti psům bez PP, ani žádnou dražší veterinární péči, ani žádné speciální krmivo… V těchto nárocích jsou si všichni psi rovní, jen u těch bez PP někteří majitelé méně hledí na kvalitní krmivo, jiná očkování než proti vzteklině atd. A veterinární péče se vzhledem k tomu, o čem jste se mohli dočíst výše, může u psa bez PP naopak prodražit, takže ve výsledku mnoho lidí peníze ušetřené při koupi psa postupně zaplatí u veterináře.

Nejčastější argumenty těch, kdo nabízejí štěňata bez PP

1. nadpočetná štěňata
Dříve skutečně existovala tzv. nadpočetná štěňata – bylo stanoveno, kolik štěňat může fena odchovat v jednom vrhu a ostatní měla být utracena. Jelikož se do toho samozřejmě většině chovatelů nechtělo, vznikala tak štěňata, která PP nedostala. Tato praxe byla už dávno opuštěna (až na ojedinělé výjimky, např. u některých loveckých plemen), přesto se dodnes mnozí zájemci o štěňata nechají podvést větou typu: „To víte, je to 6. štěně z vrhu a tak nedostalo PP…“

2. zdravotní vrh
Další oblíbený argument: „Každá fena MUSÍ mít aspoň jednou v životě štěňata a nám se ji nechtělo kvůli jednomu vrhu uchovňovat.“ Ne, není pravda, že fena musí mít ze zdravotních důvodů štěňata.

3. nechtěné nakrytí
Možná jste to taky slyšeli: „Když my jsme Betynku s Alíčkem neuhlídali, když hárala… Ale to nevadí, však jsou to oba jezevčíci, tak jsou stejně štěňata čistokrevná.“ Ano, to se může stát. Ale věřte, většinou to vůbec nebylo nedopatření nebo nepozornost majitele, ale záměr…

4. nemáme čas fenu uchovnit
U většiny plemen není uchovnění žádnou velkou obětí. Většinou se jedná o jednu či dvě výstavy, případně bonitaci, a zdravotní zkoušky. Zodpovědný chovatel chce mít jistotu, že jeho fena (pes) je takový, jaký má být, a zdravý, aby mohl odchovávat zdravá standardní štěňátka. Proto se o uchovnění svých psů jistě rád postará.

Co riskujete pořízením psa bez PP:

• Kupujete zajíce v pytli. U malého štěněte bez známého původu není možné s určitostí říct, co z něj vyroste, může se tedy stát, že se z něj vyklube úplně jiný pes, než jste chtěli.

• Projeví se vady, kvůli kterým rodiče štěněte neprošli do chovu. Může se jednat o geneticky podmíněné choroby, povahové nedostatky, a podobně. Tyto vady se většinou ukážou až v dospělosti či ve vyšším věku psa, u dvouměsíčního štěněte nejdou ani odhadnout. U většiny psů bez PP se peníze, které ušetříte při koupi štěněte, rychle rozpustí do veterinární péče nebo do řešení jiných problémů a mnohdy Vás takový pes vyjde ještě mnohem dráž.

• Pokud si koupíte loveckého psa bez PP, nebude moci skládat zkoušky z výkonu a nebude nikdy lovecky upotřebitelným psem pro výkon práva myslivosti.

• Nebudete se moci zúčastňovat výstav.

• Nebudete moci psa použít pro chov, ani když bude naprosto úžasný.

Takže pokud kupujete štěně, chtějte za své peníze dostat to, co jste si vybrali. Pokud chcete mermomocí psa bez PP, jděte si vybrat do útulku. Je jich hodně a psů v nich ještě více a tito psi Vám budou vděční, když jim poskytnete domov. Každý nákup psa bez PP totiž přímo podporuje množitele, jejichž chování je (jak vyplývá z výše uvedeného) neetické a ve svých důsledcích se obrací proti zájmům psů.